A H5N1 madárinfluenza az elmúlt évtizedekben sosem jutott ilyen messzire eredeti madár gazdáitól, mint az elmúlt hetekben, amikor az USA-ban szarvasmarhákat fertőzött meg. Ez ma még ugyan elsősorban állategészségügyi probléma, és egyelőre nagyon kicsi az esély egy emberi világjárványra, az biztos, hogy a vírus feszegeti a határait, ami átfogó megelőzési intézkedéseket sürget. Erről Kemenesi Gábor virológus, a Pécsi Tudományegyetem Virológia Nemzeti Laboratorium vezetője beszélt a Portfolio-nak adott interjúban.
Az Egyesült Államokban országos felmérést végeztek, amelyben a különböző tejekből vettek mintákat. Az eredmények ijesztőnek tűnnek, mivel minden ötödik tej a H5N1 (azaz a madárinfluenza) vírusának részecskéit tartalmazta. A hatóságok szerint viszont aggodalomra semmi ok – írja a Reuters.
Magyarországon a kötelező védőoltási rend miatt nagyobb szamárköhögés-járványra nem kell számítani, az átoltottság a magyar lakosság körében 98 százalékos, azonban elszórt esetek mindig előfordulhatnak - közölte a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) szerdán az MTI-vel.
Kína azt tervezi, hogy szeptember 20-tól a majomhimlőt ugyanúgy kezeli, mint az összes többi fertőző betegséget, köztük a koronavírust is - közölték pénteken az egészségügyi hatóságok, miután a múlt hónapban mintegy 500 esetet észleltek a vírusfertőzésből.
A koronavírus-járvány összesen mintegy 336 millió évvel rövidítette meg az emberi életeket a világon az Egészségügyi Világszervezet (WHO) pénteken kiadott statisztikai évkönyve szerint.
A tuberkulózis (tbc) az a fertőző betegség, amely tavaly a legtöbb ember halálát okozta. Ennek ellenére szinte semmit sem hallottunk a tbc-ről. 2022-ben valószínűleg mintegy 1,4 millió ember halálát okozta, ami meghaladja a COVID miatt elhunytak számát. És mégis, a gazdag országokban – ahol lényegében már senki sem hal meg tuberkulózisban – a figyelem másra irányul.
A védőoltások az emberiség egyik igazi csodáinak számítanak, amelyek több életet mentettek meg, mint bármely más egészségügyi felfedezés. Továbbá népességszintű védelmet biztosítanak olyan betegségek ellen, amelyek egykor nagyon sok áldozatot szedtek. Mégis, gyakran nem értékeljük kellően azt, hogy milyen alapvető szinten tették jobbá az emberek életét.
Az ELTE TTK kutatói a súlyos Covid-19 betegséggel kapcsolatos több mint ezer tanulmányt dolgoztak fel, amelyekből kiderül, hogy melyek a rizikófaktorok, illetve milyen okai lehetnek a betegség eltérő erejű lefolyásának.
Az Állategészségügyi Világszervezet (WOAH) hétfői közleménye szerint Görögország afrikai sertéspestist mutatott ki egy vaddisznóban az ország északi részén. A mediterrán állam mezőgazdasági minisztériuma már egy új járvány kitörését is bejelentette és a terjedést megelőző intézkedéseket jelentett be - írta meg a Reuters.
Az ENSZ ukrajnai emberi jogi missziójának vezetője pénteken kijelentette, hogy Oroszország nem enged hozzáférést a hadifoglyokhoz, és hozzátette, hogy az ENSZ-nek bizonyítékai vannak arra, hogy egyeseket kínzásnak vetettek alá, amely háborús bűncselekménynek minősül - írta meg a Reuters.
Bill Gates épp Dél-Koreában van, ahol arra kérte a vezetést, játsszon nagyobb szerepet a globális egészségügyben, növelje a segélyeket, alapítványával együttműködve pedig erősítse a betegségek elleni küzdelmet – számol be a hírről a Reuters.
A majomhimlő vírus töredékeit mutatták ki az ondóban néhány olaszországi betegnél, ami felveti a kérdést, hogy lehetséges-e a betegség szexuális úton történő átvitele – számol be a tudósok közléséről a Reuters.
Hatra emelkedett a majomhimlőben megbetegedett személyek száma Olaszországban, a legújabb esetet Lombardiában azonosították - közölték az olasz egészségügyi hatóságok szerdán.
Nincs bizonyíték arra, hogy a majomhimlővírus mutálódott volna - jelentette ki hétfőn Rosamund Lewis, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) himlőfertőzésekben illetékes titkárságának vezetője.
Még soha nem fordult elő annyi majomhimlős megbetegedés Európában, mint az utóbbi hetekben, és az amerikai kontinensen is nő a fertőzöttek száma. Egyelőre nem tudni, hogy járványról van-e szó, de mivel több mint 40 éve világszerte abbahagyták a himlő elleni védőoltásokat, így akár egy újabb világjárvány is potenciális veszély lehet, ezért a WHO is szorosan figyelemmel kíséri a helyzet alakulását. Ami biztos, hogy a majomhimlő ellen létezik vakcina, de nincs specifikus kezelés; emberről emberre nehezebben terjed, mint a hagyományos himlő (legalábbis jelenleg), és annál jóval kevésbé halálos.
Szúnyogok által terjesztett, agyvelőgyulladást okozó betegség jelent meg Ausztráliában, és legalább egy embert megfertőzött, ezért az ottani hatóságok egészségügyi figyelmeztetéseket adtak ki a sertésekkel és lovakkal dolgozó emberek számára – írja a Bloomberg.
Megindult az ellencsapás.
Idehaza a vártnál magasabb infláció csak a forintot mozgatta meg.
Váradi József vezérigazgató beszélt a részletekről.
Mit hozhat Klaus Iohannis államfő lemondása?
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.
Pár hónapon belül már újabb háború indulhat.
A januári kép egyelőre nagyon csúnya.
A Gránit Alapkezelő vezetőivel beszélgettünk.
Mit látunk a piacokon?